Menu

(Українська) Результати експертного обговорення: «Соціальна відповідальність та окуповані території»

(Українська)

Україна перейшла від моментних реакцій на соціальні проблеми, викликані війною, до зваженої політики з формуванням загальних рамок щодо внутрішнього переміщення та можливостей реалізації своїх прав українськими громадянами з окупованих територій. Відбувся чіткий розподіл повноважень та формування профільних органів влади – Міністерства реінтеграції окупованих територій, Міністерства з питань ветеранів для реалізації політик, спрямованих на вирішення соціальних наслідків збройного конфлікту. Втім, певний пласт питань досі потребує як законодавчого доопрацювання та закриття юридичних прогалин, так і візійного бачення перспектив вирішення проблем. Серед них – потенційна альтернатива документам, що підтверджують статус внутрішнього переміщення та визначення відповідальності України щодо соціального забезпечення на окупованих територіях. Соціальний вимір деокупації та реінтеграції формує низку контраверсійних питань. Яка ймовірність повернення внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в ОРДЛО та Крим після деокупації територій? На якому етапі перебування ВПО вони є достатньо інтегрованими в українське середовище та не потребують документальних підтверджень внутрішнього переміщення? Чи несе Україна відповідальність за невиплати пенсій та соціальних видатків жителям ОРДЛО та Криму? Чи необхідні соціальні виплати жителям Криму в умовах функціонування там російської системи соціального страхування? Яким повинен бути підхід до визначення статусу політв’язнів в умовах різних категорій українських громадян, що перебували за гратами в РФ та на окупованих територіях? Всі ці непрості питання потребують чіткого визначення в українській політиці щодо окупованих територій та її законодавчого регулювання і забезпечення.

(Українська)

В дискусіях взяли участь представники міжнародних організацій в Україні, представники влади і державних структур, керівники неурядових організації, громадські діячі, правозахисники. Обговорення відбувалось у закритому форматі за правилами Chatham House rules.

(Українська)

Додамо, що проєкт «Аудит законодавчого поля щодо окупованих територій ОРДЛО та АРК у 2014-2020 роках» складається із серії з 8-ми дискусій покликаних зібрати думки експертів щодо проблем окупованих територій у різних сферах (релігійні свободи, освіта, безпека, соціальна відповідальність, інформаційна політика, економіка, питання ідентичності та міжнародна політика), аби з’ясувати зв’язок між нормативними актами, історичною ситуацією, наслідками прийняття законодавчих актів, їхньою дієвістю та відповідністю до заявлених цілей. За результатами дослідження та дискусій буде підготовлений фінальний аналітичний звіт та пакет рекомендацій, які ляжуть в основу розробки Єдиної Стратегії України щодо деокупації та реінтеграції окупованих територій та подальша адвокація політик у рамках Стратегії.

Проєкт здійснюється Аналітичним центром УКУ за підтримки Національного фонду на підтримку демократії (National Endowment for Democracy (NED) та Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні. Погляди учасників заходу не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.

Дослідники матеріалу