Вибачте цей текст доступний тільки в “Англійська”.

Меню

Соціальні наслідки вимушеного переселення в оцінках представників НДО

Дослідницький проект був реалізований для того, щоб вивчити соціальні наслідки вимушеного переселення людей, що стали жертвами анексії Криму та збройного протистояння на сході України. В опитуванні взяли участь представники близько сотні громадських організацій, які у своїй діяльності допомагають людям адаптуватись до нової реальності. Дослідження допомогло краще оцінити якість соціальної допомоги, яка надається переселенцям. А також проаналізувати з якими проблемами стикаються НДО у своїй роботі.

Дослідники провели 138 глибинних інтерв’ю з людьми, які працюють в неурядових організаціях, для того, щоб оцінити найбільш гострі проблеми з якими вони стикаються у роботі з переселенцями. За результатами цих даних, виявилось, що часто допомога, яку надають НДО переміщеним особам залежить від 2-х факторів: позиції міжнародних організацій, які грантують проекти; мала фінансова й репутаційна історія самих організацій, що створює труднощі у залученні коштів.

Висновки, які були отримані в результаті опитування дають можливість проаналізувати ті основні політики, що застосовуються до вимушених переселенців з боку держави і громадських організацій.  

  • Модель допомоги прив’язує людей до системи мізерних виплат і не сприяє їх швидкій адаптації та самореалізації в нових умовах.
  • Необхідність розмежувати статус ВПО від процедури призначення пенсії. Це дасть можливість порахувати реальну кількість переселенців та відокремити їх від тих, які продовжують жити на окупованій території, але для отримання пенсії переміщуються на підконтрольну Україні територію.
  • Державні стратегії, що стосуються внутрішньо переміщених осіб не продовжуються ні тактичними, ні фінансовими кроками, адже часто затверджуються без експертної оцінки.
  • Комунікаційні проблеми між місцевою владою, локальною спільнотою та внутрішньо переміщеними людьми. Часто місцеве населення сприймає переселенців, як тимчасових мешканців, які не мусять укорінюватись, відповідно це ускладнює процес їхньої адаптації на новому місці.

Загалом учасники опитування очікують:

  • від уряду України: чіткої програми щодо розв’язання проблеми житла; захист політичних прав внутрішньо переміщених осіб та повернення їм права голосувати на місцевих виборах; встановлення миру в країні.
  • від місцевих органів влади: дієвих місцевих програм розв’язання житлової проблеми, реальних заходів та програм щодо переселенців у місцеві громади.
  • від місцевої громади: прийняти вимушених переселенців – не ділити людей на «своїх» й «чужих», бути толерантними.

  Повні результати дослідження можна завантажити на нашому сайті.

Дослідники матеріалу

Ірина Кузнєцова